Fit Bilgi

En Sevdiğim Fitness-Diyet Telefon Uygulamaları

fitness telefon uygulamaları

Yıllar yıllar önce bu konuda bir blog yazısı yazmıştım ama bloğumun başına gelen bir kaza sonucu bu yazı mazide kaldı. Hem yeni yeni çıkan aplikasyonlar oldu hem de üzerinden zaman geçince artık yeni bir yazıya gerek var diye düşündüm ve oturdum bilgisayarımın başına.

Fitness, diyet, sağlık, wellness, meditasyon gibi bi çok konudaki uygulamalar içinden en sevdiklerimi yazmaya karar verdim, tabi muhakkak benim kullanmadığım ve ya bilmediğim ama sizin kullandığınız ve güzel sonuçlar aldığınız uygulamalar vardır diye düşünüyorum, lütfen bunları da benimle bu yazının altında paylaşmayı unutmayın.

Hadi başlıyorum;

 

Fitness

Çookkk eskilerden Nike Trainig Club‘ın hastasıydım. Müsait olduğum her an her yerde içinden kendime uygun antrenmanı bulup vaktime göre yapardım. O kadar etkili antrenmanlar var ki biraz kendinizi zorlarsanız bi sonraki gün yürüyemeyebiliyorsunuz. Gel zaman git zaman daha çekici, yeni telefon uygulamaları çıkmaya başladıkça ben de denemeye başladım.

Endomondo, Runtastic derken daha ilginçleriyle karşılaşmaya başladım.

 

fitness telefon uygulamaları

Mesela Kaylaitsines; Kayla’nın kendisi bir antrenör ve geliştirdiği Body Building Guide (bbg) uygulamasıyla şu anda milyonlarca insana egzersiz yaptırıyor, takipçilerinden gelen before-after fotoğraflarıyla inanılmaz motive ediyor, zaten onları gördükçe hiç niyetin olmasa da bir bakıyorsun hooppp mat üstünde başlamışsın burpeeye… Bunun yanında sana sağlıklı yemek tarifleri de sunuyor ki bu iş temiz beslenmesiz olmaz, haydi mutfakta da değişime git diye… İnstagrama #bbg ve ya #kaylaitsines yazarak değişimleri, dönüşümleri görebilirsin.

 

 

 

 

 

fitness telefon uygulamaları

En motive edici ve bir başka kullandığım uygulama Freeeletics, antrenmanlar o kadar zorlu ki ilk başlarda kendinizden geçmeniz garanti ammmaaaa internetten şöyle bir araştırma yapıp #transformationfreeletics etiketiyle arama yaparsanız göreceğiniz şey müthiş değişimler. Bu uygulama bana biraz daha erkek kesime hitap ediyor gibi gelmişti, zaten değişimlerin çoğu da erkek kullanıcılardan gelmiş ama yandaki fotoğrafta gördüğünüz kadının youtube da 10 milyon izlenen videosu da var ki hemen videoyu aşağıya bırakıyorum;

20 haftada gerçekleşen değişim.

 

 

 

Seconds adlı kullandığım bir diğer uygulama ise interval, tabata ve hiit egzersiz yöntemleriyle antrenman yapıyorsanız çok kullanışlı. Kaç hareket yapacağımı, aralarda kaç sn dinleneceğimi, totalde kaç set yapacağımı giriyorum ve antrenmanda bana bipp sesiyle uyarı veriyor, bu sayede sürekli telefona bakmak zorunda kalmıyor sesini duyarak antrenmanı yapıyorum.

 

Tabi ki telefonumuzda hali hazırda bulunan adım sayar özellikli uygulamaları söylemiyorum bile, muhakkak onları bir dönem benim gibi siz de kullanmışsınızdır.

 

Diyet

diyet telefon uygulamları

Gelelim diyet için kullandığım uygulamalara, ancaaakkk diyet dediğim öyle şok diyetler ve detokslar değil tabi ki, aldığım ve yaktığım kaloriyi hesaplayabileceğim, makrolarımı (yani protein, karbonhidrat ve yağ) ve mikrolarımı (vitamin ve mineraller) takip edebileceğim uygulamalar. İlk ve en çok kullandığım uygulama My Fitness Pal bu uygulamayla her yediğim her içtiğimi uygulamaya girdiğim ve bana totalde ne kadar kalori aldığımı ve eğer egzersiz yaptıysam ne kadar kalori yaktığımı bildiriyor. Bunun yanında makrolarımı, mikrolarımı bildiriyor ki ben de o gün içinde hangi besin öğelerinden eksiğim var fazlam var görebiliyorum. En En En fazla faydalandığım ve yararını gördüğüm uygulamam oldu My Fitness Pal. Aldığı ve harcadığı kalorileri takip ederek zayıflayan yine bir çok örnek var sosyal medyada.

 

 

 

 

 

 

 

Bir de Lifesum adlı uygulama var ki bu da; neye ihtiyacınız varsa size bu yönde beslenme önerilerinde bulunuyor. Daha enerjik beslenme şekli, protein ağırlıklı beslenme şekli, ağırlık antrenmanı yapanlara yönelik beslenme şekli gibi…

Bunun yanında Türkçe bir uygulama olan Diyetkolik de hemen hemen aynı işi yapıyor.

Günlük su tüketiminizi takip edebileceğiniz uygulamalar da var ancak ben sürekli bana bildirim gelsin istemediğim için bir kere deneyip uygulamayı silmiştim.

Bunların yanı sıra ekstra isterseniz; mesela son zamanlarda Jotun-Yeşil adımlar adlı bir uygulamayı kullanıyorum. Bu uygulamayla yürüdüğünüz her 4 km için Jotun sizin için 1 ağaç dikiyor. Süper değil mi? Hem sizi yürümeye teşvik ediyor hem de sonucunda ödülünüz doğaya armağan oluyor.

Menstüal Döngü için, Hamilelik hafta takibi için, Sağlıklı yemek tarifleri için bi çok uygulama var ancak benim kullandıklarım bunlar. Başka başka uygulamalar kullandıkça yazıyı edit ederim, siz de burada bulamadığınız uygulama varsa beni haberdar edin.