Fit Yemek

Hindistan Cevizi Nasıl Kullanılır?

hindistan cevizi

Selamlar :)

Son iki senedir keşfettiğim hindistan cevizini, son bir yıldır fırınlıyorum. Nasıl mı? Hemen anlatayım;

Öncelikle hindistan cevizini market raflarında gördüğümde şaşırırdım, bunu alıp nasıl yiyiyorlar ki derdim, ardından  kısa bir araştırmadan sonra meğer önce içindeki suyu boşaltmamız gerekirmiş sonra da içinden çeşitli şekilde yararlanabilirmişiz öğrendim.

Market rafında görünce elimize bir kaç hindistan cevizini alıyor önce sallıyoruz, sonra en çok çalkalanan ve içinde en çok suyu olduğunu tahmin ettiğimizi alıyoruz.

Olay şöyle; önce hindistan cevizinin ucunda bulunan üç tane noktayı bulup, mantar tıpa açtığımız tirbişonla çevirerek deliyoruz, deldikten sonra bir bardağa ters çevirip suyunun akmasını sağlıyoruz. İçindeki sudan her türlü yararlanabiliriz. Örneğin smotthienize katabilir, keklerin içine aroma için ilave edebilirsiniz. Çok fazla kullanım alanı var içeceğinize katıp aromalandırabilirsiniz, bu biraz da yaratıcılığınıza kalmış :)

Ardından içi boşalan hindistan cevizinin üstüne iki üç kat poşet geçirerek çekiç gibi sert bir materyalle vurarak kırıyoruz, bu aşamada sert bir zemine de çarpabilirsiniz ancak alt komşuya dikkat :)

Kırdıktan sonrası çok kolay; salatalık, kabak gibi sebzeleri soyduğumuz soyucuyla başlıyoruz dikine ince uzun parçalar yapmaya, işlem bittiğinde bir tepsiye seriyoruz, üstüne biraz tarçın, ardından hooppp fırına…

15-20 dakikada 150 derece civarında hafif kızarana ve ya kuruyana kadar pişiriyoruz. Sonra çıkartıp biraz soğumasını bekliyoruz. Ben küçük bir kavanoza boşaltıp iki üç gün içinde ara öğünlerde, akşam atıştırmalığı olarak tüketmeye çalışıyorum, çantada kurtarıcı olarak tutup her an yararlanmaya çalışıyorum.

   Not: Bir haftadan fazla bekletirseniz fırınlanmış olsa bile bozulabiliyor, eğer hepsini tüketemeyecekseniz, bir kısmını hemen dondurucuya koyuyorsunuz aklınıza geldikçe çıkartıp, çözdürüp yiyiyorsunuz.

Hadi deneyin, beni de haberdar edin lütfen.

Afiyet olsun

hindistan cevizi