Fit Gezgin

Yunanistan’ın Fit Marketleri

Yunanistan marketleri

Herkese selam

Bu yazıyı yurt dışında döndükten hemen sonra yazmalıydım, çünkü bu yaz Yunanistan bi hayli akın akın Türk ağırladı.  Daha çok yardımı dokunurdu ancak her daim okunası bir yazı olacağına da kanaatim var. Çünkü Yunanistan’ın marketlerinin hiçbir yere gittiği yok.

Yunanistan hiç beklemediğim kadar ucuz çıktı karşıma, evet ekonomik krizleri var evet lüks çok az ama eeee burası Avrupa değil mi? Euro ya noldu peki? Oysa çok uygunmuş…

Yani bu durumu şöyle açıklamak daha doğru olur sanıyorum; Türkiye’de bir elma neyse orda da o fiyat tek fark euro üzerinden satılıyor, TL ye çevirdiğimizde pek de uçuk rakamlar çıkmıyor…

Atina’nın Plaka Meydanı’nda seyyar bir manavdan üzümü 2 euroya, muzu 2 euroya, simiti 0,50 ve 1 eurodan aldım. Siz hesaplayın. Ya da ben çok pahalıdır beklentisiyle gidip bu fiyatları görünce şaşırdım. Bilemiyorum… Sizce???

Evet konumuz marketler; bir kere marketlerde gördüğüm meyve sebze tazeydi, pörtlemiş cırtlamış sebze meyve görmedim ben. Ne aldıysam tadında afiyetle yedim. Mağaza gezer gibi market gezdim Atina’da… gerçekten şaka yapmıyorum. İçinde kaybolduğum mahalle marketleri var inanılacak gibi değil! Tek sıkıntı şuydu ki yerel ürünler Yunan alfebesi yüzünden bir bilmece olarak kaldı.

Alttaki fotoğrafta ingilizce açıklama olmasına rağmen anlamadım o kadar yani… çözmeye çalışsam da sanırım pembe fransız pralin çikolatalı badem bişeysi.. ahahahahha vallaha anlamadım….

yunanistan marketleri

Türkiye’de bulamadığım süt köpürtücü buldum mesela mahalle marketinde şaka gibi neler var neler… Sandviçler çeşit çeşit; vejetaryeninden tut veganına hindilisi, domuz etlisi her her her çeşit… Ekmekleri hiç sormayın ki nedir ne değildir hiç anlamadım(ah yunan alfabesi) ama ben bu kadar çeşidi bir arada görmedim.

Geliyorum can alıcı noktaya paketli sağlıklı gıdalar; gördüğüm kadarıyla biz de organik fıstık ezmesi en klas markette 3 çeşitse, Yunanların mahalle marketinde 5 çeşit… vallaha şok olmuş gibi inceledim reyonları resmen. Mesela aperatif birşeyler atıştırmak istediniz hiç sorun değil tek kullanımlık bir granola kutusu, organik meyveli yoğurt, hazır sosu içinde salata… Bir gün öğle yemeğinde sadece salata yiyerek tıka basa dolmuştuk resmen bir öğünlük ve fiyatı sanırım 2-3 euro civarıydı.

Sadece fıstık ezmesi var sanıyorsunuz değil mi? değilllllll… badem ezmesi, fındık ezmesi, kaju ezmesi, kabak püresi… hepsi ama hepsi katkısız. Hindistan cevizi yağı, sütü, unu, suyu… Ve en şok olduğum şeye geliyorum; bunu youtube da özellikle Amerika’da görmüştüm ama hiç Yunanistan canımız komşumuzda karşıma çıkar diye beklemiyordum; Yumurta beyazı… evet evet şişenin içinde sadece 8 yumurta yumurta beyazı var, sarısını tüketmek istemeyenlere, sporculara, protein ağırlıklı beslenenlere hitap etse gerek diye düşündüm.

Yunanistan marketleri

Yunanistan’dan sonra İtalya’ya da geçtik ama bu kadar çeşit orada bulamadım, ya da ben şanslıydım Atina’da en çok çeşide sahip  marketleri buldum. Keşke dedim sonra kendime video çekseydim bol bol da youtube için de bir içerik olurdu, bir daha ki sefere demekten başka ne diyebilirim ki…